המלצותזירת המומחים

שיקום טרשת נפוצה

אחת המחלות הנפוצות ביותר המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית ברחבי העולם היא טרשת נפוצה. ההערכה היא ש-2.5 מיליון אנשים בעולם מושפעים ממנה כרגע. למרות שאין כיום תרופה למחלה, ישנן תרופות רבות שיכולות לשנות את מהלך המחלה ולשפר את תפקודיו ואיכות חייו של החולה. המחלה הדלקתית המכונה טרשת נפוצה גורמת לפגיעה בשכבת המיאלין, ציפוי שומני המקיף את תאי העצב ומסייע להעברת אותות עצביים יעילה ביניהם. מידע עובר בין המוח, חוט השדרה ומערכות הגוף באמצעות הולכה זו. הולכה עצבית תקינה נפגעת על ידי אובדן מיאלין, שעלול לגרום למגוון תסמינים, כולל עייפות, חולשת גפיים, פגיעה בראייה, נטייה ליפול ובעיות שיווי משקל. מגוון תסמינים יכולים להשפיע על תהליכים יום יומיים ולדרוש שיקום טרשת נפוצה.

חולי טרשת נפוצה המקבלים שיקום טרשת נפוצה

פעמים רבות, נטילת תרופה בפני עצמה אינה מספיקה כדי לטפל בתסמיני המחלה. מרכיב מרכזי בתוכנית הטיפול בטרשת נפוצה הכוללת הוא שיקום טרשת נפוצה, המדגיש תפקוד ומנגנוני התמודדות לא תרופתיים. שיפור איכות החיים של המטופל והעצמתו להיות עצמאי ככל שניתן הם המטרות העיקריות של השיקום. יחד עם המטופל נקבעות המטרות של כל תכנית טיפול שיקומי ייחודית בהתבסס על סדרי העדיפויות, האתגרים הספציפיים של מחלתו של המטופל. כאשר מטופל מקבל את הטיפול הרפואי המתאים בנוסף לשיקום מתואם, התהליך הופך למוצלח יותר.

טכניקות השיקום הבסיסיות עבור טרשת נפוצה

זה אידיאלי עבור אלה עם טרשת נפוצה ללמוד על טכניקות השיקום הבסיסיות וכיצד הן עשויות לשפר את איכות חייהם ויכולת התפקוד שלהם:

טיפול נוסף כולל הערכה יסודית של יכולתם לתאם את מערכות הנשימה והבליעה, כמו גם את הפה, הלשון ושרירי הבליעה. ניתן ללמוד תרגילים לשיפור טכניקת הלעיסה והבליעה במסגרת טיפול זה במקרים בהם יש קושי באכילה או שתייה.

ריפוי בעיסוק הוא סוג של טיפול שבו המטרה היא לשפר את יכולתו של המטופל לבצע משימות יומיומיות כמו הלבשה, בישול, הליכה, כתיבה, טיפול עצמי ועבודה. בריפוי בעיסוק מותאם השיקום התפקודי בהתאם להערכה הייחודית של כל מטופל.

פיזיותרפיה פועלת היטב לטיפול בנוקשות שרירים, כמו גם במקרים של חולשה בגפיים, בבטן ובגב. חיזוק השרירים ושיפור הסיבולת ועל ידי שימוש במתיחות ופעולות המסייעות בחיזוק הטונוס. בנוסף, ניתן להשתמש בפיזיותרפיה כדי לשפר את ההליכה, להתמודד עם גרירת רגליים או נטייה לנפילה, ולהתאים עזרי הליכה, כגון מקלות הליכה והליכונים במקרים של ליקוי ניידות חמור.

להתאמת אביזרי עזר להליכה ניתן ליצור קשר עם חברת סטרייד אורטופדיה בע"מ.

מאמרים רלוונטיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
דילוג לתוכן